Új lendület, új irányok

4. 4. 2025

Beszélgetés Bartha Tündével az AGROFERT csoport jövőjéről.
Az AGROFERT csoport működését a termőföldtől az asztalig szemlélet jellemzi. Azon túl, hogy 100 százalékos alapanyagkontrollt biztosít, lehetővé teszi, hogy Európa egyik legnagyobb műtrágyagyártójaként a mezőgazdaság számára nélkülözhetetlen tápanyagok minimális ökológiai lábnyom mellett kerüljenek előállításra. Az AGROFERT csoportnál saját malmok, pékségek, hús- és tejfeldolgozó cégek működnek, az agráripari alapanyagok a fenntarthatóságra és nyomon követhetőségre ügyelve válnak élelmiszeripari termékekké. Az AGROFERT forgalmazza a New Holland és Case IH mezőgazdasági gépeket, a cégcsoport által előállított AdBlue üzemanyagtermékekkel pedig a gépesítés és közúti áruszállítás is a fenntarthatóságot szem előtt tartva valósul meg.
Bartha Tünde, az AGROFERT csoport Country menedzsere beszélt a vállalat stratégiájárólés magyarországi feladatairól.

Melyek a legfontosabbfeladatai?
A fő feladatom, hogy hatékonyan irányítsam a 6 magyar vállalatot. Meghatározom a vállalatcsoport hazai stratégiáját, a piaci lehetőségek kiaknázását és a helyi csapatok vezetését is. Hozzám tartozik a piacok elemzése, a versenytársak tevékenységének nyomon követése, valamint a vállalat célkitűzéseinek elérése érdekében szükséges intézkedések meghozatala. Ennek során szorosan együttműködöm a cégcsoport regionális és globális vezetőségével. Segítem továbbá érvényesíteni a cégcsoport tagjai közötti összehangolt működést, valamint a szinenergiákat és az üzleti lehetőségeket.

Milyen kihívások várhatóak a következő időszakban?
A 2024-es év nem hozott kiemelkedő eredményeket a növénytermesztés területén, a mezőgazdasági szektor jövedelemtermelő képessége csökkent. Az évet jellemző kihívásokkal, mint a növekvő energia- és munkaerőköltségek, az éghajlati változások, az aszály és a geopolitikai feszültségek, valamint az emelkedő műtrágya- és takarmányárak, várhatóan 2025-ben is meg kell küzdenünk.
A teljes élelmiszerellátási lánc fejlődésének egyik legfontosabb hajtóerejét a feldolgozókat érintő pályázatok jelentik, ezek által az élelmiszeripar jelentősen növelheti a versenyképességét. Az AGROFERT cégcsoport tagja a sütőiparban meghatározó szerepet betöltő győri Ceres Zrt. és a kiskunfélegyházi étolajgyártó NT Kft. is, amelyekkel részt kívánunk venni a pályázatokban és további beruházásokra is készülünk.
A géppiacon nem ilyen egyértelmű a helyzet, az ágazati szereplők szerint ugyanakkor 2025 második felében már felívelés jöhet a korábbi gyengébb eredmények után. A következő időszak pályázatai és beruházásai nagy segítséget jelenthetnek, amelyek növelni tudják a magyar mezőgazdaság erejét és versenyképességét. A termelőknek mindent meg kell tenniük, hogy a rendelkezésre álló forrásokat a legjobban kihasználják.


Hogyan alakítja a cég stratégiáját hazánk piaci sajátosságaihoz?
A termelőknek számos előnye származhat abból, hogy az AGROFERT cégek stabil pénzügyi hátterű szakvállalatokként vannak jelen a magyar piacon. Fontos, hogy a cseh anyacég Magyarországon tartja az eredményt és itt is adózik. A cégcsoport elkötelezett abban, hogy partnerkörét folyamatosan növelje a szolgáltatások színvonalának emelésével. Feladatunknak tekintjük, hogy kifogástalan szolgáltatás nyújtásával elégítsük ki a vevői igényeket, partnereink pedig az üzleti folyamatok végén anyagiakban és szakmai ismeretekben is gyarapodjanak.

A stratégiánk megvalósítása érdekében a világszínvonalú agronómia eredményeinek bemutatásával, valamint az új technológiák, korszerű termelési eszközök és eljárások ismertetésével segítjük partnereink versenyképes gazdálkodását. Az agrárdigitalizáció alkalmazásának elterjesztésében is az élmezőnyben haladunk. A magyar piacon az IKR Agrár Kft. elérhetővé tette a precíziós gazdálkodáshoz szükséges gépek, eszközök és szolgáltatások megoldásait.

Ennek megfelelően alakítottuk ki és folyamatosan bővítjük a tevékenységünket és a szolgáltatásainkat.

• Cégünk stabil pénzügyi helyzete lehetővé teszi a partnerek igény szerinti termelés finanszírozását.

• Szaktanácsadást biztosítunk a növénytermesztés minden területén.

• Országosan elismert precíziós talajmintavételi és gazdaságra szabott szaktanácsadási szolgáltatást nyújtunk.

A cégcsoport üzleti filozófiája szerint az ambiciózus, de reális üzleti terveink megvalósítása csak a partnereinkkel folytatott korrekt és kiszámítható együttműködés keretében történhet.

Milyen helyi támogatási programokban vesznek részt?
A Széchenyi István Egyetem és az AGROFERT, a.s. nemrég stratégiai megállapodást írt alá Prágában, a cégcsoport székhelyén. Az együttműködés és a tavaly megalapított Bábolnai Külső Tanszék révén a képzések és a kutatások területén olyan programokat és lehetőségeket kívánunk közösen kidolgozni, amelyek elősegítik az egyetem és a vállalat fejlődését. A cél egy hosszú távú partnerség kialakítása, melyben szorosabbra fűzzük az egyetem intézményrendszerében működő mosonmagyaróvári Smart Farm Tangazdaság és a zalaegerszegi ZalaZone Tudományos és Innovációs Park, illetve az AGROFERT, a.s. vállalathoz tartozó Bábolna Campus kapcsolatát.
A cégünk gyakorlati helyszínként támogatja az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar alap- és mesterszakjain tanuló hallgatók oktatását, valamint a tudományos diákköri munkába, illetve a kooperatív doktori programba bekapcsolódó fiatal kutatók szakmai tevékenységét. Az egyetem Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központja (FIEK), illetve Agrár- és Élelmiszeripari Kutatóközpontja által is támogatott együttműködés hozzájárul az intézmény alapvető céljaihoz, így a képzési, a tudományos és a vállalkozói tevékenységének erősítéséhez, a szabadalmak számának növeléséhez, kutatási infrastruktúrájának fejlesztéséhez, valamint spinoff és startup cégek létrehozásához. Részt vettünk és támogattuk az Agrovirtus egyetemi tehetséggondozó programot is. Volt szerencsém a versenyen az AGROFERT cégcsoportot képviselni, ahol előadásommal és gyakorlati tanácsaimmal igyekeztem inspirálni a jövő agrárszakembereit.

Milyen innovációk jellemzik a cégcsoportot?
A sikeres mezőgazdaság titka az innováció és a fenntarthatóság együttes alkalmazásában van. Az éghajlatváltozás és a talajromlás egyre nagyobb kihívások elé állítja a termelőket, így sürgetővé vált olyan új megoldások kifejlesztése, amelyek nem csak növelik a terméshozamot, hanem védik és helyreállítják a talaj egészségét is.

Hogyan látja a cégcsoport jövőjét? Milyen irányba szeretnének fejlődni?
A 2024-es Bábolnai Gazdanapokon mutatkoztunk be először az AGROFERT Hungária közös zászlaja alatt, mely 6 olyan sikeres vállalkozást képvisel, melyeknek gazdag történelme van Magyarországon. Az a célom, hogy a lehető legjobban kihasználjuk a magyar vállalatok közötti szinergiákat és az anyacég hátszelét. Csak így tudjuk megtartani a piaci részesedésünket, csak így tudunk növekedni. A közeljövő egyik legfontosabb célkitűzése, hogy növeljük a szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó érdekeltségeink számát, nyitottak vagyunk a mezőgazdasági vállalkozások megvásárlására. Szeretnénk minél több helyen mintaüzemeket kialakítani. Végig szeretném kísérni és sikerre vinni a Ceres Sütő és az NT Kft. beruházásait. Szeretném, ha minden magyar gazda tudná, hogyha az IKR-t, az AGRI CS-t vagy az AGROTEC-et választja partnerének, akkor jó lóra tett.

Van-e valamilyen aktuális projekt vagy fejlesztés, amely különösen fontos a magyar mezőgazdaság számára?
A mezőgazdasági területekről a hasznos mikorrhiza gombák napjainkra a nagyüzemi növénytermesztés intenzív talajművelése és kemikália használata miatt teljesen eltűntek, vagy csak rendkívül alacsony mennyiségben vannak jelen. A gombahálózat visszaépítése nagyon jelentős lépés a növények biotikus és abiotikus stressztűrő képességének növelésére, valamint a talajépítő
folyamatok beindítására, amely a klímaváltozás és a nagy ütemű talajdegradáció korában egyre sürgetőbb feladat.
Erre tekintettel a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalhoz (NKFIH) a „KKV Fókuszterületi Innovációs Program” című pályázat keretében egy Mikorrhiza gomba (AMF) oltóanyagot tartalmazó mikrogranulált starter műtrágyát szeretnénk a fenntartható tápanyagutánpótlási gyakorlatok támogatására kifejleszteni, amely jelenleg nem elérhető sem a hazai, sem pedig az EU-s inputanyag piacon.

Volt-e „aha” élménye az új pozíciójában töltött idő alatt?
A legbüszkébb akkor voltam, mikor Bábolnán, a Gazdanapokon egy gazda azt mondta egy AGRI CS-es üzletkötőnknek, hogy addig nem is tudta, hogy ilyen nagyok vagyunk, de aznap rájött: ha minket választ, az AGROFERT Hungária cégcsoport adja a garanciát arra, hogy minden rendben lesz.